איך לבחור טיפול נפשי?

קליניקה לטיפול פסיכולוגי

נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג.

 

במאמר הבא אנסה לעזור לך לבחור את המטפל המתאים לך בעזרת שני צעדים פשוטים ודוגמא חשובה.

 

ראשית, בשעה טובה שהחלטת להתחיל טיפול בשיחות. זה כנראה היה תהליך בפני עצמו שלווה בחששות, היסוסים ולבטים. עכשיו נשאר לך רק לבחור את המטפל ואת סוג הטיפול

פסיכותרפיה – צעד ראשון לבחירת מטפל:

 

 מבררים מה היא ההכשרה של הפסיכותרפיסט/ית

בתחום הטיפול הנפשי קיימים מטפלים/ות בשיחות בעלי הכשרות שונות ומגוונות, ביניהם פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים ועוד. כמו בכל תחום בחיים ועל אחת כמה וכמה בתחום נפש האדם חשוב ביותר לדעת מה טיב ההכשרה של שמי שמציע לך שירות.

פסיכותרפיה – צעד שני לבחירת מטפל:

 

מגיעים לתחילת טיפול ובודקים אם יש חיבור עם הפסיכותרפיסט/ית 

מחקרים מראים שהקשר הטיפולי הוא קריטריון מאוד חשוב להצלחה בטיפול. זה נכון שמטפל טוב יכול למצוא נקודות חיבור עם המטופל שיעזרו לו להתאים את עצמו אליו וליצור מערכת יחסים. למעשה, זה חלק מאוד חשוב בטיפול ומוקדשת לו עבודה רבה, במיוחד בהתחלה. עם זאת, אני מציע לשים לב לתחושת הבטן שלכם, אם אתה מגיעים לטיפול ולאחר שני מפגשים אין חיבור ברמה הבסיסית ביותר שווה לשקול את ההישארות בטיפול. רוצים להיות בטוחים יותר שלא ויתרתם מהר מידי? תנו צ’אנס לעוד מפגש נוסף, שתפו את המטפל בתחושות ותראו איך זה מרגיש לכם.

דוגמא למסלול הכשרה של פסיכולוג קליני:


מסלול ההכשרה של פסיכולוגים קליניים מורכב מלימודי תואר ראשון שאורכם הוא שלוש שנים ולימודי תואר שני שאורכם הוא שנתיים.

החלק העיוני, כולל לימודים של גישות טיפוליות מרכזיות שונות כמו טיפול דינמי וטיפול קוגניטיבי התנהגותי לצד התמקדות בקשיים נפשיים מגוונים כמו דכאון, חרדה, טראומה, סכיזופרניה ועוד. בנוסף, נלמד תחום האבחון הפסיכולוגי שמסייע להבנת מבנה האישיות של האדם, כוחותיו, סוג הטיפול המתאים עבורו ועוד.

החלק המעשי, לרוב מתבצע במהלך לימודי התואר השני וכולל טיפול פסיכולוגי ואבחון פסיכולוגי בעיקר בבתי חולים פסיכיאטרים, מרפאות לבריאות הנפש ומקומות פרטיים שמאושרים על ידי משרד הבריאות לביצוע התמחות בפסיכולוגיה.

מדובר בעצם בצעדים ראשונים של הסטודנט מחוץ למקום הלימודים “הבטוח”, וכניסה למקום מאתגר וחשוב ביותר בו התאוריה וכלי האבחון פוגשים את המציאות הטיפולית בשטח. בהתנסות זו הסטודנט משתתף בישיבות צוות ובסמינר קריאה וכן מקבל הדרכה בטיפול ובאבחון על ידי פסיכולוג מומחה. מחויבויותיו הן לבצע מספר טיפולים ואבחונים בהתאם להנחיות מועצת הפסיכולוגים שכפופה למשרד הבריאות. לאחר סיום חובותיו בתואר השני הסטודנט יקבל רישיון לעסוק בפסיכולוגיה בתנאים מסוימים ויוכל להתחיל בביצוע התמחות קלינית.

זמן ההתמחות בפסיכולוגיה קלינית נפרס לרוב על ארבע שנים בחצי משרה חלקית ובמקרים פחות נפוצים על שנתיים במשרה מלאה. במהלך תקופה זו המתמחה עובר הכשרה במסגרת אשפוז פסיכיאטרי ובמסגרת מרפאה פסיכיאטרית. מסגרת זו מהווה בעיני את ליבת ההכשרה הקלינית, מדובר בהתנסות מאתגרת ואינטנסיבית ביותר הן מבחינה לימודית והן מבחינה נפשית. ההכשרה כוללת הדרכות רבות בטיפול נפשי ובאבחון פסיכולוגי, סמינרי קריאה, הנחיית קבוצות (בחלק ממקומות ההתמחות) וכן ניהול מקרים מורכבים מאוד

אדם קהתי פסיכולוג

אדם קהתי הוא מיסד, כותב ועורך האתר. הוא פסיכולוג בקליניקה פרטית ומתמחה במרכז לבריאות הנפש “גהה”. אדם קהתי הוא בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמרכז האקדמי פרס, תואר שני בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני נוסף בפסיכולוגיה קלינית רפואית מאוניברסיטת “אלטה” בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. כשנשאר לו זמן הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.

צור קשר

טבעי שתחילת טיפול פסיכולוגי תעלה אצלך שאלות. אני מזמין אותך לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות ואנסה לעזור לך מהידע והניסיון המקצועי שלי. ניתן להתקשר או לשלוח הודעה

טלפון: 0544903304

כתובת: אורנים 1, גבעת שמואל 

מטבעות

כמה עולה טיפול פסיכולוגי?

מה הן האפשרויות הקיימות כיום לטיפול פסיכולוגי?, מה הם המחירים לטיפול פסיכולוגי במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי ? במאמר הבא ניתן למצוא תשובות לשאלות אלו ועוד..

קרא עוד »

אדם קהתי – טיפול פסיכולוגי למבוגרים ומתבגרים בגבעת שמואל. טיפול דינמי, טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במצבים של דכאון, חרדה, משברי חיים, טראומות, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטיים, חוסר בטחון עצמי, קשיים בזוגיות, קשיים חברתיים ובינאישיים ועוד