פוסט טראומה

איש צורח

 

 נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג

 

מהי פוסט טראומה?

פוסט טראומה כוללת בבסיסה אירוע עוצמתי ומעורר דחק שהאדם נחשף אליו ובעקבותיו נגרם לנפשו זעזוע משמעותי. לדוגמא: תאונת דרכים, פיגוע, מלחמה, אונס או תקיפה מינית. ישנה אפשרות שהאדם יפתח תסמינים פוסט טראומתיים רק מחשיפה לאירוע מסוים ולאו דווקא השתתפות פעילה בו. לדוגמא: צפייה במקרה של אלימות.

 

איך מתפתחת פוסט טראומה?

הכלל הוא שאותו אירוע ישפיע באופן שונה על אנשים שונים. נניח קבוצת אנשים שנקלעו לפיגוע. חלקם, יפתחו הפרעה פוסט טראומתית וחלקם האחר לא. הסבר אחד הוא שבעצם התפתחות ההפרעה קשורה בהיסטוריה של האדם וההתהוות הנפשית שלו. במקרים של משבר נפשי זמן קצר לפני האירוע הטראומתי, רקע של טראומות, חוסן וכוחות נמוכים ויעילות מועטה של ההגנות הנפשיות שלו האדם מועד לפתח הפרעה פוסט טראומתית במידה מסוימת יותר מאדם עם היסטוריה “טובה יותר”.

 

מה הם המרכיבים העיקריים של הפרעת פוסט טראומה?

  • מצבים חוזרים בהם הטראומה חוזרת לתודעה שוב ושוב בצורת פלאשבקים או מחשבות לא נשלטות
  • ניסיונות להימנע מדברים או סיטואציות שעלולים להזכיר את הטראומה וקושי לזכור אותה
  • ניתוק רגשי, אפרוריות, בושה ועוד.
  • תחושות של “על הקצה”, על סף “פיצוץ”, “על המשמר”, חוסר סובלנות, קושי לישון, כעס, חוסר שקט פנימי

 

מתי לפנות לעזרה?

צריך לזכור שלא כל אירוע טראומתי יתפתח לכדי הפרעת פוסט טראומה. למעשה, ההפך הוא הנכון!, ברוב המוחלט של המקרים האדם יכול להתמודד עם אירוע של טראומה בעזרת כוחותיו ובאופן ספונטני הוא ישוב לאיזון נפשי, ללא התערבות של טיפול נפשי. במידה ועברתם אירוע טראומתי לפני כחודש ועדיין לא חזרתם לעצמכם יש מקום לבדיקה והערכה של מצבכם על ידי בעל מקצוע מוסמך מבריאות הנפש.

 

למאמרים נוספים בנושא:

אישה מבולבלת

טיפול בטראומה מורכבת

טיפול פסיכולוגי בפוסט טראומה מורכבת. כיצד טראומה מורכבת מתפתחת?, איך היא משפיעה על עיצוב האישיות של האדם? ואיך לטפל בה? תשובות לשאלות אלו ועוד במאמר זה.

קרא עוד »
דילוג לתוכן