סכיזופרניה ומיתוסים

 

נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג

 

במאמר זה אסתור 5 מיתוסים על סכיזופרניה במטרה להפחית את הסטיגמה הכרוכה בה:
 

1. סכיזופרניה ומיתוסים: סכיזופרניה היא פיצול אישיות – האמת היא שלא!

אין להם יותר מאישיות אחת אבל אפשר לנחש למה אנשים חושבים כך. סכיזו ביוונית מתייחס לפיצול ופרניה ביוונית מתייחס למוח ומכאן הדרך קלה לשגות בהבנת התופעה.

 

2. סכיזופרניה ומיתוסים: אם מישהו ממשפחתי מתמודד עם סכיזופרניה גם אני אלקה בה – לא בהכרח!

הגורמים לסכיזופרניה אינם ברורים מספיק. עם זאת, ישנם מחקרים שמראים שכאשר בן משפחה מקרבה ראשונה מתמודד עם סכיזופרניה ישנה אפשרות גדולה יותר שהאחר ילקה בה גם כן.

 

3. סכיזופרניה ומיתוסים: אנשים שמתמודדים עם סכיזופרניה הם מסוכנים ואלימים – ממש לא בהכרח!

אחד המיתוסים הרווחים והכאובים שלא פעם מוזן דרך התקשורת שמנפחת מקרים בודדים של אלימות בקרב סכיזופרניים וכך מעוותת את המציאות. בעיני זה מכעיס ועצוב מאחר וזה גורם לאנשים רבים להחזיק בסטיגמה כלפי אוכלוסייה מוחלשת ופעם אחר פעם להוקיע אותם מהחברה בשל חששות ופחדים. באופן אישי, טיפלתי ועודני מטפל באנשים שסובלים מסכיזופרניה. באופן אישי, לא נתקלתי באלימות מצידם, רחוק מכך, חלקם היו מהאנשים הנחמדים והמגייסים ביותר לעזרה שפגשתי בחיי.

 

4. סכיזופרניה ומיתוסים: אנשים שמתמודדים עם סכיזופרניה לא עובדים – לא נכון!

במהלך עבודתי במרכז לבריאות הנפש “גהה”, אחד הדברים העיקריים שדאגתי למטופלי שהתמודדו עם סכיזופרניה היה דווקא החלק התפקודי והשיקומי שלהם. כמו כן,ישנם מקומות עבודה רבים שמשלבים אנשים בעלי קשיים נפשיים. באופן אישי, פגשתי במטופלים מאוד מסורים וחרוצים בעבודתם, כאלו שיכולים להוות דוגמא מאוד יפה לכל אדם.

 

5. סכיזופרניה ומיתוסים: למי שסובל מסכיזופרניה אי אפשר לעזור – לא נכון!

בזמנים עתיקים, חשוכים ועצובים מאוד, בזמן שלא ידעו להתמודד עם אנשים שסובלים מסכיזופרניה הם היו מוקעים ומבודדים מהחברה לצמיתות. כיום אנחנו יודעים בבירור שניתן לעזור להם להגיע לרמיסיה בעזרת טיפול תרופתי. בעניין טיפול פסיכולוגי עבורם, ישנן גישות מסוימות שמדברות על כך שניתן לעזור לאנשים אלו ואחרות שגורסות שלא ניתן. זה נכון, שבמונחים של סכיזופרניה אנחנו לא מדברים על החלמה אך מניסיוני ניתן בהחלט לעזור להם ולהטיב עם מצבם במישורים רבים בחייהם.  

 

למאמרים נוספים בנושא:

דילוג לתוכן