סכיזופרניה ומיתוסים

tim-mossholder-GSFeOBEacjg-unsplash_Easy-Resize.com_

 

במאמר זה אסתור 5 מיתוסים על סכיזופרניה במטרה להפחית את הסטיגמה הכרוכה בה:
 

 

1. סכיזופרניה ומיתוסים: סכיזופרניה היא פיצול אישיות – האמת היא שלא!

אין להם יותר מאישיות אחת אבל אפשר לנחש למה אנשים חושבים כך. סכיזו ביוונית מתייחס לפיצול ופרניה ביוונית מתייחס למוח ומכאן הדרך קלה לשגות בהבנת התופעה.

2. סכיזופרניה ומיתוסים: אם מישהו ממשפחתי מתמודד עם סכיזופרניה גם אני אלקה בה – לא בהכרח!

הגורמים לסכיזופרניה אינם ברורים מספיק. עם זאת, ישנם מחקרים שמראים שכאשר בן משפחה מקרבה ראשונה מתמודד עם סכיזופרניה ישנה אפשרות גדולה יותר שהאחר ילקה בה גם כן.

3. סכיזופרניה ומיתוסים: אנשים שמתמודדים עם סכיזופרניה הם מסוכנים ואלימים – ממש לא בהכרח!

אחד המיתוסים הרווחים והכאובים שלא פעם מוזן דרך התקשורת שמנפחת מקרים בודדים של אלימות בקרב סכיזופרניים וכך מעוותת את המציאות. בעיני זה מכעיס ועצוב מאחר וזה גורם לאנשים רבים להחזיק בסטיגמה כלפי אוכלוסייה מוחלשת ופעם אחר פעם להוקיע אותם מהחברה בשל חששות ופחדים. באופן אישי, טיפלתי ועודני מטפל באנשים שסובלים מסכיזופרניה. באופן אישי, לא נתקלתי באלימות מצידם, רחוק מכך, חלקם היו מהאנשים הנחמדים והמגייסים ביותר לעזרה שפגשתי בחיי.

4. סכיזופרניה ומיתוסים: אנשים שמתמודדים עם סכיזופרניה לא עובדים – לא נכון!

במהלך עבודתי במרכז לבריאות הנפש "גהה", אחד הדברים העיקריים שדאגתי למטופלי שהתמודדו עם סכיזופרניה היה דווקא החלק התפקודי והשיקומי שלהם. כמו כן,ישנם מקומות עבודה רבים שמשלבים אנשים בעלי קשיים נפשיים. באופן אישי, פגשתי במטופלים מאוד מסורים וחרוצים בעבודתם, כאלו שיכולים להוות דוגמא מאוד יפה לכל אדם.

5. סכיזופרניה ומיתוסים: למי שסובל מסכיזופרניה אי אפשר לעזור – לא נכון!

בזמנים עתיקים, חשוכים ועצובים מאוד, בזמן שלא ידעו להתמודד עם אנשים שסובלים מסכיזופרניה הם היו מוקעים ומבודדים מהחברה לצמיתות. כיום אנחנו יודעים בבירור שניתן לעזור להם להגיע לרמיסיה בעזרת טיפול תרופתי. בעניין טיפול פסיכולוגי עבורם, ישנן גישות מסוימות שמדברות על כך שניתן לעזור לאנשים אלו ואחרות שגורסות שלא ניתן. זה נכון, שבמונחים של סכיזופרניה אנחנו לא מדברים על החלמה אך מניסיוני ניתן בהחלט לעזור להם ולהטיב עם מצבם במישורים רבים בחייהם.  

אדם קהתי פסיכולוג

אדם קהתי הוא מיסד, כותב ועורך האתר. הוא פסיכולוג בקליניקה פרטית ומתמחה במרכז לבריאות הנפש "גהה". אדם קהתי הוא בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמרכז האקדמי פרס, תואר שני בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני נוסף בפסיכולוגיה קלינית רפואית מאוניברסיטת "אלטה" בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. כשנשאר לו זמן הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.

צור קשר

טבעי שתחילת טיפול פסיכולוגי תעלה אצלך שאלות. אני מזמין אותך לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות ואנסה לעזור לך מהידע והניסיון המקצועי שלי. ניתן להתקשר או לשלוח הודעה

טלפון: 0544903304

כתובת: אורנים 1, גבעת שמואל 

למאמרים נוספים בנושא:

אדם קהתי – טיפול פסיכולוגי למבוגרים ומתבגרים בגבעת שמואל. טיפול דינמי, טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במצבים של דכאון, חרדה, משברי חיים, טראומות, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטיים, חוסר בטחון עצמי, קשיים בזוגיות, קשיים חברתיים ובינאישיים ועוד