נקודות חשובות להצלחה של טיפול פסיכולוגי

אישה מריאה
  נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג
 

 אני מוצא לנכון להעלות כאן מספר דברים שבעיני מאוד חשובים להצלחה של טיפול נפשי. מנסיוני הקפדה על הנקודות האלו תורמת להצלחה של הטיפול הנפשי.

 כמה נקודות מרכזיות שבעיני תורמות באופן משמעותי לתהליך הטיפולי:

 

1.     טיפול נפשי הוא לא משהו של זבנג וגמרנו. טיפול נפשי יסודי הוא תהליך מתמשך ומעמיק שלוקח זמן רב. כמה זמן? זה תלוי בהרבה משתנים, ביניהם המהירות בה נוצר הקשר בין המטפל למטופל, מידת האמון שנוצרת, היכולת של המטופל להביא את הדברים וכן היכולת של המטפל לאפשר לו את המרחב להביא אותם, מצבו הנפשי של המטופל ועוד.

 

2.     תמיד שווה להבין מה ההכשרה של המטפל/ת שמולכם. שאלה זו יכולה לעזור לכם להבין מה הן הלימודים והדרך שעשה המטפל. איכות ההכשרה של המטפל לא תמיד מבטיחה טיפול מוצלח אך היא בהחלט מהווה חלק מההצלחה של הטיפול והיא גם קנה מידה מסוים למקצועיותו

 

3.     הביאו תכנים, דברו על דברים שאפילו נראים לכם לא רלוונטים, שתפו את המטפל באופן כמה שיותר ישיר וכן במחשבותיכם ובתחושותיכם.

 

4.     העקביות שלכם בהגעה לטיפול היא מאוד חשובה. על מנת שהמטפל יוכל להחזיק איזה שהוא רצף, להכיר אתכם, להבין אתכם, יש צורך בהגעה תדירה לטיפול. גם אם קשה להגיע תמיד אפשר לדבר על הקושי בתוך הפגישה ולנסות להבין אותו יחד.

 

5.     במידה ויש לכם קושי כלשהו עם המטפל דברו איתו על התחושות הקשות שלכם. במקרים מסוימים זה יכולה להיות שיחה מאוד משמעותית וחשובה עבורכם ואפילו כזאת שמחזקת את הקשר בין המטפל למטופל, גם אם בהתחלה היא עלולה להיות מביכה וקשה. 

מטבעות

כמה עולה טיפול פסיכולוגי?

מה הן האפשרויות הקיימות כיום לטיפול פסיכולוגי?, מה הם המחירים לטיפול פסיכולוגי במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי ? במאמר הבא ניתן למצוא תשובות לשאלות אלו ועוד..

קרא עוד »
קליניקה לטיפול פסיכולוגי

איך לבחור טיפול נפשי?

במאמר הבא אדבר על צעדים חשובים ביותר לבחירת מטפל נפשי, על הדברים החשובים ביותר להצלחה של פסיכותרפיה. כמו כן, אפרט על תהליך ההכשרה של הפסיכולוג הקליני.

קרא עוד »