מה זה הפרעת אישיות?

lego-4380126_640

נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג קליני מומחה.

מה זה הפרעות אישיות?

במאמר הבא אתן הסבר כללי לגבי מה היא הפרעת אישיות ומה היא לא הפרעת אישיות בעזרת מודל סטטיסטי. בנוסף אציין מספר אפיונים עיקריים לאדם עם הפרעת אישיות.

מה היא הפרעת אישיות ומה היא לא הפרעת אישיות?

הפרעות אישיות מהווה בעצם את הבסיס לכל אבחנה פסיכיאטרית שניתנת כיום מתוך מחשבה שהאישיות היא ציר מרכזי בחיי האדם והאופן בו היא מתעצבת משפיע על רווחתו הנפשית של האדם. האבחנה בין מה שנקרא הפרעת אישיות ובין האישיות הנורמטיבית הוא חלקלק. אנחנו מדברים על ספקטרום אישיותי שכל אדם באשר הוא נמצא בו במקום מסוים. למי שקצת מתמצא בסטטיסטיקה אפשר לראות אישיות והפרעת אישיות במונחים של התפלגות נורמלית כאשר במרכז ההתפלגות ישנו הממוצע שזה הנורמה ושם רוב האנשים הנורמטיביים יהיו וכשאנחנו מתרחקים במידה מסוימת מהמרכז נתחיל לראות אנשים הסובלים מהפרעות אישיות ולצורך העניין בהמשך אפשר לראות הפרעות אחרות, פחות נפוצות. ככל שאנחנו מתקרבים לקצוות אנחנו מדברים יותר במונחים של פחות נפוץ והפחות נורמטיבי. המיקומים בהתפלגות קשורים בשלל משתנים ביניהם תכונות אופי, מנגנוני הגנה, דפוסי חשיבה והתנהגויות. לדוגמא: אם אדם מתאר את עצמו כמי שאיכפת לו רק מטובתו האישית הוא פועל במניפולטיביות ועורמה, משטה בסובבים אותו, מפגין קור רגשי, מגנה תחושות ורגשות אצל האחר, מנצל אנשים תמימים בתחכום לטובת מטרותיו האישיות ונהנה מסבלם אז עולות התנהגויות ותכונות שמסמנות משהו חריג ביותר בפרופיל של אדם ומתוך כך הוא ימוקם במקום קיצוני בהתפלגות שתיארנו במקום בוא הוא יוצא מהנורמה. כמובן שהפרופיל שהצגתי הוא רק דוגמא להמחשה וחסרים בו עוד מרכיבים בשביל שנוכל לגבש הבנה מספקת האם מדובר בהפרעה. מרכיב משמעותי ביותר שהחסרתי בדוגמא הוא המרכיב התרבותי. חריגות באוכלוסייה חייבת להיות כזאת שלוקחת בחשבון מאפיינים תרבותיים. לדוגמא: אדם שחי בסביבה תרבותית בה רוב האנשים שוחטים תרנגולות כמנהג דתי לא יחשב כמי שמתעלל בבעלי החיים לצורך הנאה וממניעים סדיסטיים וחשוב לקחת זאת בחשבון כשמדברים על התנהגויות יוצאות דופן.

מה הם המאפיינים העיקריים של הפרעת אישיות?

·      תגובה שהיא לא גמישה ולא מסתגלת למצבי דחק

·       דפוסים נוקשים של התנהגות וחשיבה. לחוסר הגמישות יש השלכות על חייו של האדם שבאים לידי ביטוי בקשיים בין אישיים. כמו יחסים רומנטיים ויחסים בעבודה.

·       האופן בוא תופס את עצמו האדם עם הפרעת האישיות יהיה שונה מהאופן בו סביבתו הקרובה תופסת אותו. הסביבה חשה ממנו תחושות שליליות אך האדם הלוקה בהפרעת האישיות לעיתים לא ער לכך ולא מבין שהתנהגותו לא סבירה. מכאן, שבמקרים רבים הוא לא יפנה לטיפול נפשי ביוזמתו אלא יופנה ביוזמת סביבתו.

במאמר זה הסברתי באופן כללי על הפרעות אישיות ובמאמרים הבאים אפרט יותר על סוגי הפרעות האישיות, על ההבדלים ביניהם ועל המאפיינים הייחודים לכל אחד מהם. רוצה לציין שאנשים שסובלים מהפרעות אישיות יכולים להיעזר בטיפול פסיכולוגי אך לגבי זה ארחיב יותר במאמרים הבאים.

אדם קהתי פסיכולוג

אדם קהתי הוא מיסד, כותב ועורך האתר. הוא פסיכולוג בקליניקה פרטית ומתמחה במרכז לבריאות הנפש "גהה". אדם קהתי הוא בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמרכז האקדמי פרס, תואר שני בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני נוסף בפסיכולוגיה קלינית רפואית מאוניברסיטת "אלטה" בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. כשנשאר לו זמן הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.

צור קשר

טבעי שתחילת טיפול פסיכולוגי תעלה אצלך שאלות. אני מזמין אותך לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות ואנסה לעזור לך מהידע והניסיון המקצועי שלי. ניתן להתקשר או לשלוח הודעה

טלפון: 0544903304

כתובת: אורנים 1, גבעת שמואל 

מטבעות

כמה עולה טיפול פסיכולוגי?

מה הן האפשרויות הקיימות כיום לטיפול פסיכולוגי?, מה הם המחירים לטיפול פסיכולוגי במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי ? במאמר הבא ניתן למצוא תשובות לשאלות אלו ועוד..

קרא עוד »

אדם קהתי – טיפול פסיכולוגי למבוגרים ומתבגרים בגבעת שמואל. טיפול דינמי, טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במצבים של דכאון, חרדה, משברי חיים, טראומות, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטיים, חוסר בטחון עצמי, קשיים בזוגיות, קשיים חברתיים ובינאישיים ועוד