מה היא סכיזופרניה?

כפות ידיים צבעוניות

  נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג

 

במאמר הבא אסביר מה היא סכיזופרניה וממה סבורים שהיא נובעת

 

מה זה סכיזופרניה?

סכיזופרניה היא הפרעה נפשית מתמשכת שבדרך כלל מתבטאת בפגיעה ביכולת לתפוס ולשפוט את המציאות כמו רוב האנשים ופוגמת במהלך החשיבה. הפגיעות הללו מתאפיינות במגוון תסמינים שאגע בעיקריים שבהם:

תסמיני סכיזופרניה "חיוביים":

(אין בהם בהכרח משהו חיובי ולדעתי המילה סימפטומים אקטיביים יכלה להתאים כאן יותר)

הזיות ראייתיות ושמיעתיות. לדוגמא: תפיסת גירוי ויזואלי כאשר שאר האנשים לא מבחינים בו או למשל שמיעת קולות אנושיים בהעדר אדם בסביבה.

מחשבות שווא. הן אמונות עיקשות שמחשובת לא רציונליות מסוימות של אדם מתקיימות במציאות. ישנן מחשבות שווא מוסגים שונים: מחשבות שווא של יחס, רדיפה, שליטה, שידור ועוד. דוגמא למחשבת שווא של רדיפה: האנשים שראיתי קודם ברחוב רוקמים נגדי מזימה ומתכננים לפגוע בי. הם יכניסו רעל למזון שלי כשלא אסתכל.

תסמיני סכיזופרניה שליליים:

ביטוי מילולי מצומצם, השטחה רגשית – טווח מצומצם של הבעה רגשית שנראה לי שצופה מהצד כמצב בו מצב הרוח לא משתנה בתגובה למצבים שמתקיימים במציאות. למשל תגובה בצפייה במשהו מחריד שקרה בחדשות הטלוויזיה לא תעורר שינוי בהבעתו או להפך, חשיפה לדבר מה מרגש או משמח לא יוביל לשינוי בהבעתו. הזנחה אישית – למשל קושי לדאוג להיגיינה אישית, קושי להתקלח או לצחצח שיניים, נסיגה חברתית, חוסר יוזמה ועוד.

ממה נובעת סכיזופרניה?

תלוי את מי שואלים. אין תמימות דעים לגבי הגדרת הסכיזופרניה. חוקרים בתחום זה פועלים בגישות שונות ומגוונות בניסיון לאפיין את הגורמים לסכיזופרניה. ישנם אלו שתופסים סכיזופרניה כהפרעה נפשית אחידה ומורכבת ואלו הסבורים שמדובר במספר הפרעות יחד שהתקבצו יחד. תחומי המחקר ממוקדים בתחום הגנטיקה, ביולוגיה, הסביבה ומהלך חיים כולל אירועים טראומתיים. רמת ההשפעה של כל אחד מהמשתנים הללו אינה ברורה דיו אך התפיסה הרווחת היא שהמחלה מורכבת מיחסים בין ביניה

אדם קהתי פסיכולוג

אדם קהתי הוא מיסד, כותב ועורך האתר. הוא פסיכולוג בקליניקה פרטית ובעברו התמחה במרכז לבריאות הנפש "גהה". אדם קהתי הוא בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמרכז האקדמי פרס, תואר שני בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני נוסף בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת "אלטה" בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. בזמנו הפנוי הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה. סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.

צור קשר

טבעי שתחילת טיפול פסיכולוגי תעלה אצלך שאלות. אני מזמין אותך לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות ואנסה לעזור לך מהידע והניסיון המקצועי שלי. ניתן להתקשר או לשלוח הודעה

טלפון: 0544903304

כתובת: אורנים 1, גבעת שמואל 

למאמרים נוספים בנושא:

סכיזופרניה ומיתוסים

האם סכיזופרניים אלימים?, האם הם יכולים לעבוד?, האם אפשר לעזור להם? במאמר הבא על סכיזופרניה ומיתוסים ננפץ יחד את המיתוסים וסטיגמות בקרב לוקים בסכזיופרניה!

קרא עוד »

אדם קהתי – טיפול פסיכולוגי למבוגרים ומתבגרים בגבעת שמואל. טיפול דינמי, טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במצבים של דכאון, חרדה, משברי חיים, טראומות, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטיים, חוסר בטחון עצמי, קשיים בזוגיות, קשיים חברתיים ובינאישיים ועוד