טיפול פסיכולוגי בדיכאון

מים
נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג

 

טיפול פסיכולוגי בדיכאון

באופן כללי, קיימות אפשרויות שונות לטיפול בדיכאון. את חלקן הצגתי במאמר “טיפול בדיכאון”. במאמר הזה ארצה להתמקד בשני גישות מתחום הפסיכולוגיה שנותנות מענה לאנשים שסובלים מדיכאון.

 

טיפול פסיכולוגי בגישה דינמית

גישה זו מתמקדת בהבנת השורשים העמוקים מהם נובע הדיכאון. לפיה הסימפטומים למשל של חוסר התאבון, חוסר האנרגיה, מצב הרוח הירוד ועוד הם ביטויים להתגבשות של מבנים היסטוריים שמקורם במאורעות חיים ובקונפליקטים שאותם צריך לחקור ולהבין על מנת להביא לרווחה נפשית. לדוגמא: מטופל שלאורך חייו חווה פגיעות משמעותיות באמון ביחסים בין אישיים לאט לאט צמצמם את ההתקשרויות שלו עם אנשים וכעת חש בודד מאוד ומדוכא. מכאן, העבודה בטיפול יכולה להיות על פיתוח אמון מחדש באחר ודרך כך יכול שיפור במצב רוחו.

 

טיפול (ACT” (Acceptance Commitment Therapy”

“אקט” היא גישת טיפול קוגניטיבית התנהגותית “גל שלישי” שמדגישה את המחשבות והרגשות של האדם ועוזרת לפתוח חמלה עצמית והכרה בקיים. בנוסף, ישנו חיפוש מתמיד אחר ערכים מרכזיים בחיי האדם. מתוך חיבור אליהם הוא יכל לפועל על פיהם בחייו בדרכו להגשמה עצמית. בשונה מגישות טיפוליות ב”גל הראשון” שהתבססו על שינוי של התנהגות לא מסתגלת ובשונה מגישות טיפוליות ב”גל השני” שעסקו באדפטציה למחשבות לא מועילות ומעוררות מצוקה.

חשוב לומר שבעיני אין גישה טובה יותר או טובה פחות. יש גישה מתאימה יותר ומתאימה פחות למטופל. ככל שהמטפל מיומן ומנוסה ועם זאת גמיש, הוא ידע להתאים את כליו למטופל שמולו ולעזור לו בצורה טובה יותר. 

למאמרים נוספים בנושא:

אישה מבוגרת מדוכאת

טיפול בדיכאון

במאמר הבא אעסוק בשאלה האם ניתן להתמודד עם דיכאון ואציע שתי אפשרויות מעשיות להתמודדות עצמית עם דיכאון.

קרא עוד »
ילד עצוב

דיכאון, קווים לדמותו

במאמר הזה אני עונה על שאלות כמו מזה דיכאון, מהיכן מגיע ומתפתח הדיכאון, כיצד לברר האם אדם סובל מדיכאון, מה צריך בשביל להתמודד איתו ובאילו מקרים לפנות לעזרה.

קרא עוד »
דילוג לתוכן