טיפול פסיכולוגי בפוסט טראומה מורכבת

אישה מבולבלת
 נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג
 

 פוסט טראומה מורכבת

פוסט טראומה מורכבת היא מצב נפשי שגורם להפרעה באיכות חייו של הסובל ממנה. מצב זה מתפתח מתוך פגיעה מתמשכת באדם ומתבטא בעיסוק בלתי רצוני בטראומה, חוסר וויסות רגשי, תחושת ניתוק ופגיעה בריכוז ובקשב, אשמה, בושה, פגיעה בדימוי העצמי, קושי ביצירת יחסים בין אישיים, פגיעה באמון ועוד. 

 

התפתחות הטראומה

חשוב לציין, כי אפשר לפתח טראומה בין אם הפגיעה המתמשכת מתבצעת כלפי האדם עצמו או כאשר הוא רק חשוף לה. למשל: משפחה בה אחד ההורים מתעלל ומשתמש באלימות ממושכת כלפי בן משפחה אחר מעלה את האפשרות לכך שבני המשפחה שחשופים לכך יפתחו טראומטיזציה משנית.

 

דימיון ושוני בין טראומה מורכבת לטראומה ממוקדת

 פוסט טראומה מורכבת חולקת קווי דמיון עם תסמונת פוסט טראומטית (PTSD) שכולנו מכירים אך היא שונה ממנה במשך זמן החשיפה למצב הפוגעני, להיחשפות החוזרת לפגיעה וביחסים בין אישיים שמתקיימים שם. לא ארחיב על ההבדלים מעבר לכך אך ניתן לקרוא עליהם בפירוט כאן

 

טיפול פסיכולוגי בפוסט טראומה מורכבת (CPTSD)

הטראומה המורכבת מעצבת את אישיות האדם ופוגעת במישורים רבים בחייו. התמודדות עם פוסט טראומה מורכבת מהווה אתגר גדול עבור המטפל. היא מציבה אותו מול מצבים רגשיים סוערים, חוויות מטלטלות ומול התמודדות עם נקודות עיוורות בטיפול. בנוגע לנקודות עיוורות, הכוונה היא למצבים בהם הטראומות של המטופל נפגשות באופן לא מודע עם הטראומות של המטפל. בהתאם לכך, נוצר קושי לזהות ולעבד אותן. אחריותו של המטפל היא לנסות ולזהות מצבים אלו בשביל להתמודד איתם ולהפיק מהם חומר חשוב ביותר לטיפול. לצורך כך התנסות במקרים של טיפול בפוסט טראומה מורכבת והכרות מעמיקה עם גישות פסיכולוגיות ההתייחסויות שמעמיקות בנושא זה חשובות ביותר. לצד זאת, בהשראת גישת ACT, מצאתי שערכים חשובים ביותר כמו קבלה רבה לדברים שעולים מסייעת לתהליך הטיפולי ומאפשרת פתיחות לחוויה ועבודה משמעותית.

 

התהליך הטיפולי

חשוב לזכור שהתהליך הטיפולי יכול להיות לעיתים מעגלי, אנשים המתמודדים עם פוסט טראומה לרוב טומנים בבסיסם שבר ביחסי אמון בין אישיים וברוב המקרים לוקח זמן רב עד שיעזו לבטוח שוב, ובצדק. החיים לימודו אותם שאסור לבטוח באחר. מניסיוני, ניתן להגיע למצב של פתיחות והשוות האמון במסגרת טיפולית מתאימה ובעזרת טיפול בפוסט טראומה שיתקיים בגישה פסיכולוגית דינמית ומעמיקה. בהמשך, ולפי הקצב של המטופל, רצוי לגעת בעדינות במקומות הכואבים מתוך צורך לעבד את המאורעות הקשים ואת התחושות המתלוות לכך. מצבים אלו מועדים מטבעם להעלות תחושות מורכבות ביותר אצל המטופל ואצל המטפל ומאתגרים היחסים בטיפול אך הם גם מיועדים לאפשר למטופל שחרור מעיסוק בלתי פוסק בטראומה והשבה לחירות נפשית שאבדה. 

למאמרים נוספים בנושא:

איש צורח

פוסט טראומה

מה היא פוסט טראומה?, איך מתפתחת פוסט טראומה?, מה הם המרכיבים העיקריים של הפרעה פוסט טראומטית?, מתי לפנות לעזרה? במאמר הבא ניתן למצוא תשובות לשאלות אלו.

קרא עוד »
דילוג לתוכן