טיפול בדיכאון

אישה מבוגרת מדוכאת

 

 נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג

 

התמודדותו של אדם בדיכאון היא לא קלה. מדובר על זמן יחסית ממושך בו האדם חווה תסמינים של מצב רוח ירוד, בכי, חוסר תאבון, חוסר אנרגיה, קושי בריכוז, חוסר טעם לחיים ולעיתים אף רצון למות. במקרים מסוימים, ההתמודדות עם הקשיים שתיארתי תחלוף. אותו אדם יגייס את כוחותיו להתמודדות עם מצבו הקשה, ייתמך בסביבתו ויחזור למצבו היום יומי. אך במצבים מסוימים התחושות שהוא חווה יכולות להיות כל כך בלתי נסבלות ולהביא לביצוע אובדנות.

ישנן אפשרויות שונות להתמודדות עם דיכאון. החל מטיפול פסיכולוגי בגישות שונות, טיפולים תרופתיים ועד טיפולים אלטרנטיביים ודברים שאתה יכול לעשות בשביל להקל על המצב בעצמך!

 

שני דברים שתוכל לעשות בשביל להקל על עצמך:

1. פעילות גופנית. על הקשר בין גוף לנפש דברו כבר מזמן במזרח ופחות מזמן במערב. כיום ידוע שיש קשר בין גוף לנפש. נערכו מחקרים בנושא ובפרט בתחום הפעילות הגופנית שהראו תוצאות חיוביות. הקפדה על פעילות גופנית פעילות גופנית קבועה של 30 דקות, כמה פעמים בשבוע מעלה את רמת האנדרופינים במוח ומביאה לשיפור במצב הרוח!. נכון, זה דורש ביצוע של החלטה ומעבר לכך התמדה רבה אבל יש לזה ערך חיוני וחשוב וזה לא כרוך בתשלום.

2. דאגה לצרכים בסיסיים בחיים. אילו אולי נראים דברים לא כל כך חשובים, כאלו שעושים כדרך אגב ושהחיים מכתיבים אותם. הרבה אנשים לא נותנים מספיק תשומת לב ומקפידים על תזונה נכונה, שינה, השתתפות בפעילויות חברתיות ועשייה של דברים נעימים ואהובים וזה חבל כי כל אלו יכולים לסייע  רבות לשיפור מצב הרוח.

 

איזו דרך היא הכי טובה לטיפול בדיכאון?

אנשים הם שונים בכל מיני דברים. למשל ביכולות שלהם, בצרכים שלהם, בערכים והנורמות שלהם וטוב שכך. לכן, לא כל טיפול מתאים לכל אחד. בין אם תבחר בטיפול פסיכולוגי כזה או אחר, טיפול תרופתי, ניסיון עצמאי לשיפור המצב מה שחשוב הוא שתבחר בדרך שאתה מתחבר אליה. באופן הזה תוכל להתמסר לתהליך, להתמיד בו ולשפר את הסיכוי להטבה במצבך. במאמר הזה תוכל לקרוא על גישות טיפול פסיכולוגיות שונות לטיפול בדיכאון.  

 

למאמרים נוספים בנושא:

מים

טיפול פסיכולוגי בדיכאון

טיפול פסיכולוגי בדיכאון. כיצד טיפול פסיכולוגי דינמי מטפל בדיכאון?, כיצד טיפול בגישת ACT מטפל בדיכאון? במאמר הבא אענה על השאלות האלו ועל שאלות אחרות בנושא זה

קרא עוד »
ילד עצוב

דיכאון, קווים לדמותו

במאמר הזה אני עונה על שאלות כמו מזה דיכאון, מהיכן מגיע ומתפתח הדיכאון, כיצד לברר האם אדם סובל מדיכאון, מה צריך בשביל להתמודד איתו ובאילו מקרים לפנות לעזרה.

קרא עוד »
דילוג לתוכן