תשלום על טיפול פסיכולוגי

אננס
  נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג
 

תשלום עבור טיפול נפשי הוא לעיתים נושא לא פשוט עבור המטופל (לפעמים גם עבור המטפל, אבל זה למאמר אחר..) הקושי לא מתבטא רק במובן הכלכלי הקונקרטי של הוצאה כספית, אלא גם במובן הנפשי. במאמר קצרצר זה אפרט על תפיסת צרכנות קולקטיבית המעוררת קושי נפשי לתשלום עבור הטיפול, בתקווה שבמהלך קריאתו תוכלו לחשוב על התפיסה הצרכנית שלכם באור נוסף.

 

כשאני משלם אני רוצה לקבל משהו שאפשר לגעת ולראות אותו כרגע.

במהלך החיים רובנו הורגלנו לצרוך דברים מוחשיים ותפיסה זו היא עתיקת יומין ומושרשת היטב. כיום, כאשר אני חושב על לרכוש משהו אני חושב באופן חומרי וכאשר אני רוכש משהו אני מצפה לתמורה חושית. זאת אומרת, תמורה שאפשר להחזיק אותה ביד או לראות אותה בעיניים. ישנן דוגמאות רבות לכך, הנה כמה מהן: רכישה של סנדביץ, חולצה, אופניים, עפיפון, מחשב, רכב או דירה ועוד ועוד…

 

החוש שלא הכרתם: חוש טעם-נפשי

כאשר מדברים על תשלום לטיפול נפשי תנאי הרכישה משתנים. כבר לא מדובר במשהו שניתן למשש, להריח או לטעום אותו כפי שראינו בדוגמאות קודם לכן. האומנם? אני לא בטוח. מה אם נחשוב למשל על חוש הטעם במונחים קצת אחרים מאילו שהורגלנו לחשוב דרכם. אפשר שנעשה זאת בעזרת השאלות הבאות: האם הנפש יכולה לגווע ברעב ולאותת לנו על כך שהיא צריכה לקבל מזון? אפשר לשאול גם שאלה הפוכה, האם הנפש יכולה דווקא להרגיש שבעה מאותו המזון שהיא אוכלת פעם אחרי פעם, בכל יום למשך כל תולדות חייה? אולי אפשר להציע גם שהמזון שיש לנפש הוא קשה מידי לעיכול והיא דווקא צריכה עזרה בלעבד אותו בשביל שתוכל באמת להיות מוזנת ממנו כמו שצריך. שאלות אלו גורמות לנו לחשוב מהבטן ופחות מהראש ולעסוק במזון נפשי שהרבה פעמים נדחק לשוליים על ידי הרכישות הקונבנציונליות שאנו מבצעים באוטומטיות. אותן רכישות שבאות להרגיע את הנפש אך במקרה הטוב מצליחות לסתום את הרעב באופן זמני עד לפעם הבאה. כמה פעמים אכלת משהו כשבעצם לא הרגשת רעב פיזי?, כמה פעמים קנית משהו שלא היה לך בו כל צורך פיזי בו? אני סבור שלא מעט. לסיכום, אני מקווה שהשאלות והתהיות האלו מעוררות אותך לחשוב על מושגים של צריכה בפרספקטיבה קצת אחרת, ובמידה וכן, אני מרגיש שהצלחתי להנגיש תפיסה חשובה שאולי תקל עלייך להתמסר לטיפול נפשי או לפחות תמנע ממך מצב של צריכה לא חיונית שתסתכם בהתבטאויות כמו: “איך לכל הרוחות שוב מצאתי את עצמי בקניון עם אותה ערמת שקיות כמו בשבוע שעבר”

מטבעות

כמה עולה טיפול פסיכולוגי?

מה הן האפשרויות הקיימות כיום לטיפול פסיכולוגי?, מה הם המחירים לטיפול פסיכולוגי במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי ? במאמר הבא ניתן למצוא תשובות לשאלות אלו ועוד..

קרא עוד »
קליניקה לטיפול פסיכולוגי

איך לבחור טיפול נפשי?

במאמר הבא אדבר על צעדים חשובים ביותר לבחירת מטפל נפשי, על הדברים החשובים ביותר להצלחה של פסיכותרפיה. כמו כן, אפרט על תהליך ההכשרה של הפסיכולוג הקליני.

קרא עוד »
דילוג לתוכן