התקף חרדה

איש חבול

 

 נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג
 

במאמר הבא אסביר מה הוא התקף חרדה, מתי צריך לסור לבדיקה רפואית ואיך ניתן לטפל בהתקף חרדה 

התקף חרדה הוא מצב פתאומי בו האדם חש פחד ואימה רבה. לתחושות אלו מתווספים תסמינים פיזיים כמו הזעה, כאבים בחזה, דופק לב מואץ, רעידות, קשיי נשימה וסחרחורת. באותו הזמן האדם לעיתים עסוק במחשבות שהוא הולך למות או להשתגע. מצב זה לרוב נמשך מספר דקות ובמקרים פחות נפוצים לזמן ממושך יותר עד שעה במקרים חריגים.

 

זה יכול להראות כמו התקף לב…

בעקבות הסימפטומים שתוארו, בעיקר הדופק המהיר וכאבי החזה, האדם שחווה התקף חרדה ראשון יכול לחשוב בקלות שמדובר בהתקף לב. מצב זה עלול להקצין את רמות החרדה ולגרום לבלבול רב ואף לחששות לחיים. עם זאת, אנו יודעים כיום שאלו בעצם סימפטומים שהאדם מפרש אותם ככאלו ובין התקף חרדה להתקף לב אין קשר. חשוב לציין, אירוע של התקף לב צריך להיות מטופל באופן מידי. כאשר יש ספק באיזו בעיה רפואית מדובר יש לסור בדחיפות לבדיקה רפואית ולשלול בעיה לבבית. 

 

מצבים שמגדילים את הסיכוי להתקף חרדה

לכל אדם יש מצבים שהוא יודע שמלחיצים אותו. אלו מצבים בהם יש סיכוי גדול יותר שהאדם יקבל בהם התקף חרדה. דוגמא למצב כזה: אדם שסובל מחרדה חברתית ומגיע לסיטואציה בה הוא לא מכיר אף אחד מהאנשים וצריך לקיים עמם שיחה. חשוב לציין, זו היא דוגמא למצב בו האדם מרגיש יותר חרד מלכתחילה ועל כן מועד לפתח התקף חרדה. אבל במידה והאדם ימנע מסיטואציות אלו, הוא מייצר סיטואציה ש”קושרת” בין הפרעת הפאניקה לסיטואציות חברתיות ודרך כך הוא עלול דווקא להגביר את הסיכוי שהתקף פאניקה יתרחש. יתר על כן, במידה וימנע מסיטואציות חברתיות הוא עלול לפתח הפרעות וקשיים אחרים בחייו, ולכן בעיני שווה להתמודד ולטפל בהתקף הפאניקה ולא לשנות את החיים סביבו. הרבה פעמים בטיפול כשזה מתאים, נרצה יחד עם המטופל לחשוב איך ניתן שלא להמנע לגמרי משגרת חיים כמו למשל מפגשים חברתיים, גם במידה והסיטואציה מעוררת חרדה. ביחד ניתן למצוא מינון נכון של מפגשים חברתיים שיתרום להתמודדות עם החרדה, מה שנקרא בהגה המקצועית חשיפה הדרגתית שזה הוא בעצם כלי טיפולי מתוך גישה התנהגותית לטיפול במצבים אלו, והאמת שזה כלי שגם עובד ויכול להתאים לכל מיני סוגים של מטופלים. 

 

אפשר לדעת מה מביא להתקפי החרדה?

במאמר על חרדה שמופיע כאן התייחסתי למקורות מהן נובעת חרדה. ישנם מספר גורמים לכך ביניהם סביבת חיים לא מיטיבה, אירועים של טראומה וקשיים אישיותיים. אני מאמין שטיפול פסיכולוגי מעמיק בהחלט יכול להיות אפשרות מעולה לעבוד על הדברים שציינתי ודרך כך להביא להטבה משמעותית בהתקפי חרדה.

 

למאמרים נוספים בנושא:

איש עצוב בחליפה

ממה נובעת חרדה?

במאמר זה אסביר מהי חרדה, איך ההיסטוריה של החרדה משפיעה על ההווה, למה חרדה היא חשובה לנו ומתי היא יוצאת מכלל שליטה ולא משרתת אותנו.

קרא עוד »
נערה

הפרעת חרדה

במאמר זה אסביר מה זה התקף חרדה, כיצד הוא יכול לבלבל ולהראות כהתקף לב, מה הם המצבים שמעוררים סיכון להתקף חרדה וממה הם נובעים.

קרא עוד »

הפרעת חרדה מוכללת

מה היא הפרעת מוכללת?, מה הם התסמינים?, איך הפרעת חרדה משפיעה על החיים ומה אפשר לעשות בשביל לשפר את המצב. במאמר הבא אתיחס לשאלות אלו ועוד..

קרא עוד »
דילוג לתוכן