מה ההבדל בין פסיכולוג לפסכיאטר?

austin-distel-7bMdiIqz_J4-unsplash (1)

נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג.

 

מה ההבדל בין פסיכולוג קליני לפסיכיאטר?

 

לא מעט פעמים אמרו לי תודה רופא ובפעמים אחרות ביקשו ממני מרשם לתרופות.  קל להתבלבל בין פסיכיאטר לפסיכולוג אז בואו נעשה קצת סדר, כי לצד הדמיון יש גם שוני.

כשאתם מחפשים עזרה נפשית חשוב לדעת מה היא הכתובת המתאימה ביותר עבורכם. האינטרנט מלא באינפורמציה לגבי סוגי המטפלים השונים בבריאות הנפש ולצד עומס המידע הקושי להבדיל בין מטפלים שונים גדל והיכולת לבחור בטיפול הנכון ביותר בשבילכם קטן.

 

השוני והדימון בין טיפול פסיכולוגי לטיפול פסיכיאטרי

פסיכיאטר הוא רופא בהכשרתו. כל פסיכיאטר סיים לימודי רפואה שלאחריהן הוא בחר להתמחות. ההתמחות יכולה להיות בשלל תחומים כמו: עור, אורתופדיה, משפחה וכן, גם פסיכיאטריה. בפסיכיאטריה, המתמחה עובר הכשרה במסגרת מרפאות לבריאות הנפש ובמחלקות אשפוזיות לבריאות הנפש. במהלך ההתמחות הפסיכיאטרית מעמיק הפסיכיאטר את ידיעותיו ומתנסה בתחום הפרמקולוגי, בראיונות קליניים, בבניית תוכניות וניהול טיפול ובטיפול נפשי. במהלך הכשרתו, לוקח הפסיכיאטר חלק בישיבות רב מקצועיות ועובד בשיתוף פעולה עם מטפלים אחרים מתחומים שונים כמו: מרפאים בעיסוק, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, מדריכי כושר גופני, תזונאים ועוד. שיתופי הפעולה נועדו בשביל ליצור טיפול מקיף ומתאים כמה שיותר עבור המטופל במסגרת בה הוא מטופל.

 

פסיכולוג קליני הוא אינו רופא בהכשרתו ולא רשאי לתת טיפול תרופתי. ברוב המקרים פסיכולוג קליני סיים לימודי תואר ראשון במדעי הרוח (פסיכולוגיה, מדעי התנהגות) ועבר לימודי תואר שני בפסיכולוגיה קלינית. לאחר לימודיו הוא מבצע התמחות קלינית. בדומה להתמחותו של הפסיכיאטר, הפסיכולוג מעמיק את ידיעותיו בראיונות קליניים, בבניית תוכניות טיפול, בפסיכותרפיה, בפרמקולוגיה ואבחון פנומנולוגי לפי מדריך האבחון והסטטיסטיקה של ההפרעות הנפשיות של האגדוה האמריקאית והאירופאית. בתחום הפרמקולוגי ההעמקה היא פחותה משמעותית מזו של הפסיכיאטרים ועל כן הפסיכולוג לא מורשה לתת טיפול תרופתי. לגבי אבחון, הפסיכולוג רשאי לאבחן לפי מדריך האבחון שהוזכר קודם לכן  אך לרוב הפסיכיאטר יהיה בקיא בו יותר.  בשונה מהפסיכיאטר הפסיכולוג לומד להבין את עולמו הפנימי של המטופל בעזאת אבחון פסיכודיאגנוסטי. מדובר בעצם בהעברת סדרת מבחנים שמסייעים להבנת נפשו של המטופל בצורה מקיפה ומעמיקה ביותר הכוללת את מבנה וארגון האישיות של המטופל, קונפליקטים מרכזיים בחייו, הגנות דומיננטיות, כוחותיו, יכולותיו הקוגנטיביות, יחסיו עם הסביבה ועוד.  שוני נוסף הוא הדגש המיוחד וההכשרה האינטנסיבית שמקבל הפסיכולוג לטיפול בשיחות. הדבר מתבטא בהכשרה שכוללת טיפולים פסיכולוגים רבים ומגוונים ובהמון הדרכות על טיפול בשיחות. כמו הפסיכיאטר גם הפסיכולוג לוקח חלק בישיבת רב מקצועיות ועבוד בשיתוף פעולה עם אנשי מקצוע רבים.

מטבעות

כמה עולה טיפול פסיכולוגי?

מה הן האפשרויות הקיימות כיום לטיפול פסיכולוגי?, מה הם המחירים לטיפול פסיכולוגי במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי ? במאמר הבא ניתן למצוא תשובות לשאלות אלו ועוד..

קרא עוד »
קליניקה לטיפול פסיכולוגי

איך לבחור טיפול נפשי?

במאמר הבא אדבר על צעדים חשובים ביותר לבחירת מטפל נפשי, על הדברים החשובים ביותר להצלחה של פסיכותרפיה. כמו כן, אפרט על תהליך ההכשרה של הפסיכולוג הקליני.

קרא עוד »
דילוג לתוכן