דיכאון, קווים לדמותו

ילד עצוב

  נכתב על ידי אדם קהתי, פסיכולוג

 

במאמר זה אסביר כיצד נראה דיכאון, כמה הוא נפוץ ומה הם מקורותיו

 

דיכאון או לא דיכאון? 

דיכאון הוא אחד הקשיים הנפוצים איתם מתמודד האדם. מה שעצוב בדיכאון, חוץ מהסבל הקשה שהוא מביא איתו זה שבהעדר תשומת לב אפשר לפספס אותו. מאחר וכל אדם סובל מירידות במצב הרוח ומדכדוך במהלך חייו יש בתחושות האלו משהו שמרגיש טבעי אכן כך, באמת לא כל באסה או עצב הוא בהכרח דיכאון קליני.

אז מזה בעצם דיכאון? 

המאפיינים העיקריים לדיכאון קליני הם: תחושת מצב רוח ירוד, עייפות, קושי בשינה ובריכוז, עצב, בכי, חוסר אנרגיה, חוסר תקווה, חוסר הנאה, מחשבות או ביצוע של אובדנות, תאבון ירוד ועוד. מה שמכנס את המאפיינים האלו לכדי הפרעת דיכאון זה משך הזמן שהם נמשכים, שהוא לפחות שבועיים או יותר; העוצמה שלהם, הפגיעה שלהם בתפקוד והשילוב שלהם יחד.

מאיפה מגיע דיכאון?


התשובה הקצרה והמעניינת פחות היא:

מתוך שילוב של מספר גורמים שהקשרים ביניהם לא ברורים עד הסוף והם: המבנה האישיותי כולל אירועי חיים שעצבו אותו, מצבי חיים משבריים, תורשה, הורמונים וחומרים שמפורשים במוח או שמינוני הפרשתם חסרים במוח.

התשובה הארוכה והמעניינת יותר היא:

תלוי איך מסתכלים על זה. בוא נשחק רגע עם חלק מהגורמים שציינתי קודם לכן ונסדר אותם בסדר הבא: אירועי חיים, חוויות ואינטראקציות לא פשוטות מילדותנו עצבו את האופן בו אנו חושבים ותופסים דברים בעולם. בהתאם לכך, היום, כאשר אנחנו פוגשים בסיטואציות מורכבות בחיים אנו מתקשים להתמודד אתן באופן מסתגל ומפתחים דיכאון.

אדגיש כי בעיני התשובה הארוכה היא אופטימית ומציעה הסתכלות שמקדמת רווחה נפשית. תכונות אישיות מתאפיינות בעמידות מסוימת אך בהחלט ניתנות להגמשה ולשינוי במהלך החיים. אני מאמין שחיבור אמיתי למקומות ולאירועים שעיצבו את האישיות מאפשר להגיע לתובנות עצמיות, לצמיחה של דברים חדשים ולרווחה נפשית.

האם אני בדיכאון?

חשוב להבין שלא כל באסה קטנה או דכדוך רגעי הוא בהכרח דיכאון וגם אם כן, חשוב להבין שאנשים רבים בעולם סובלים מדיכאון ויש דרכים להתמודד עם זה. בכל זאת, בשביל להבין ממה אתם סובלים יש להיעזר באיש מקצוע מוסמך מבריאות הנפש שבשיתוף פעולה איתכם יאבחן ממה אתם סובלים.

מתי לפנות לעזרה?

חשוב לי להגיד שטיפול פסיכולוגי לדיכאון מחייב התמסרות לתהליך הטיפולי ולכן מצריך מהפונה מידה מסוימת של מוטיבציה ויכולת לשיתוף פעולה. בעיני, פניה לעזרה מקצועית צריכה להגיע מתי שאתם מרגישים שהמצב הקיים כבר לא מתאים לכם ואתם מבקשים לשנות אותו או שקרה משהו שהפר את האיזון שהייתם רגילים אליו ושאתם מתקשים להתגבר על כך לבד. במאמר זה אני נותן דוגמא כיצד טיפול פסיכולוגי דינמי יכול לטפל בדיכאון.

אדם קהתי פסיכולוג

אדם קהתי הוא מיסד, כותב ועורך האתר. הוא פסיכולוג בקליניקה פרטית ובעברו התמחה במרכז לבריאות הנפש "גהה". אדם קהתי הוא בעל תואר ראשון במדעי ההתנהגות מהמרכז האקדמי פרס, תואר שני בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני נוסף בפסיכולוגיה קלינית מאוניברסיטת "אלטה" בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. בזמנו הפנוי הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.קלינית רפואית מאוניברסיטת "אלטה" בבודפשט. בנוסף, הוא עבר סמינרים והשתלמויות בגישות מגוונות לטיפול פסיכולוגי. כשנשאר לו זמן הוא סוקר מערכות אודיו ורכיבי אלקטרוניקה בהתלהבות ומעמיק בתחום המוסיקה.

צור קשר

טבעי שתחילת טיפול פסיכולוגי תעלה אצלך שאלות. אני מזמין אותך לפנות אלי בכל שאלה או התלבטות ואנסה לעזור לך מהידע והניסיון המקצועי שלי. ניתן להתקשר או לשלוח הודעה

טלפון: 0544903304

כתובת: אורנים 1, גבעת שמואל 

למאמרים נוספים בנושא:

אישה מבוגרת מדוכאת

טיפול בדיכאון

במאמר הבא אעסוק בשאלה האם ניתן להתמודד עם דיכאון ואציע שתי אפשרויות מעשיות להתמודדות עצמית עם דיכאון.

קרא עוד »
מים

טיפול פסיכולוגי בדיכאון

טיפול פסיכולוגי בדיכאון. כיצד טיפול פסיכולוגי דינמי מטפל בדיכאון?, כיצד טיפול בגישת ACT מטפל בדיכאון? במאמר הבא אענה על השאלות האלו ועל שאלות אחרות בנושא זה

קרא עוד »

אדם קהתי – טיפול פסיכולוגי למבוגרים ומתבגרים בגבעת שמואל. טיפול דינמי, טיפול רגשי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, טיפול במצבים של דכאון, חרדה, משברי חיים, טראומות, הפרעות אישיות, מצבים פסיכוטיים, חוסר בטחון עצמי, קשיים בזוגיות, קשיים חברתיים ובינאישיים ועוד